פרק 5: בשבח הואקום הניהולי

28-07-2019

ואקום ניהולי. 

צמד מילים שיכול לעורר צמרמורת ואפילו התקף חרדה קל אצל לא מעט מנהלים. 

לא פעם בחיי שמעתי ממנהלים מסבירים כמה חשוב לוודא שאין ואקום ניהולי, או במילים אחרות ששום דבר לא יפול בין הכיסאות.


אפשר לומר שחלק גדול משגרת היום של הרבה מנהלים הוא בדיוק זה – לבדוק ששום דבר חס וחלילה לא יפול.

תראו, באופן כללי זה באמת נכון – הדבר הבסיסי שמנהל צריך לוודא זה שהמערכת שלו מתפקדת היטב ומה שצריך לקרות אכן קורה.

אבל...

לא פחות חשוב זה ליצר מרחב שבו המנהל משאיר לצוות שלו (ובמיוחד אם חברי הצוות הם מנהלים בעצמם) את הבחירה לקחת אחריות.

אני תמיד אומר שהיום שבו אתה נהיה מנהל זה היום שבו אתה חי בשלום עם העובדה שאתם תלויים באחרים להצלחתכם. אני לא מתכוון לזה שאתם מבינים את המסר הזה, אני מתכוון לזה שאתם חיים איתו בשלום – כלומר לא עסוקים בלנסות לשנות אותו.


אגב, אני גם לא מתכוון להאצלת סמכויות ואחריות לחברי הצוות. אני מתכוון לזה שבאופן מודע ועקבי אתם זזים אחורה ונותנים לצוות שלכם הזדמנות לצעוד קדימה – גם במחיר של האפשרות שזה לא יקרה.

אתם יודעים שזה יכול לא לקרות ואתם חיים עם זה בשלום.

תפיסת ההפעלה שלכם בנויה על זה שאתם משאירים מאחור - ללא אחריות מוגדרת - אזורים שאנשי הצוות שלכם מסוגלים להוביל כדי לפנות לכם משאבי זמן ואנרגיה לטפל בתחומים שהם לא יכולים. לא כתרגיל חד פעמי ולא כתרגיל רב פעמי אלא כשיטה!

למה זה חשוב?

כי באופן הזה אתם מבססים עם העובדים שלכם יחסי אמון –   הם יבינו שאתם באמת סומכים עליהם. אתם לא רק אומרים את זה אלא אתם מתנהגים את זה. אתם מוכנים לקחת את הסיכון שמשהו יפול בין הכיסאות – עד כדי כך אתם סומכים עליהם. ואם יש לכם אנשים טובים בצוות – הם לא יאכזבו אתכם.

וכשהעובדים שלכם יכנסו לחלל שהשארתם להם שני דברים עשויים לקרות:  הם ייצרו ואקום ניהולי עבור העובדים שלהם ולכם יתאפשר להיכנס לואקום הניהולי שפינה לכם המנהל שלכם.


ארגון שבו המנהלים יודעים ליצור ואקום ניהולי אפקטיבי יובל לצמוח ולהתפתח למקומות שללא הואקום הניהולי הוא היה יכול רק לחלום עליהם.